Kui teie majal on keraamilistest kividest katus

Kui teie majal on keraamilistest kividest katus, minge välja, vaadake seda ja kujutage ette, et 5000 aastat tagasi, neoliitikumi ajastul, olid Vana-Hiina elanike majad samuti kaetud keraamiliste plaatidega. Sama materjaliga kaeti 7. sajandil eKr Korea linna Gyeongju templite katused ja plaatide tagaküljele maaliti draakonid, et kurjad vaimud templit ei häiriks. Ja 1. sajandil ehitas armunud hunni asevalitseja oma pruudile tambitud savist lossi katusekividega plaaditud tornidega. Nii et teie katus on palju enamat kui tavaline katus. See on ajalugu.

Kas soovite teada saada rohkem fakte vanima katusematerjali kohta? Siis lugege meie uut artiklit.

Kes leiutas keraamilised katusekivid?

Lühidalt, kuid värvikalt räägime keraamiliste katusekivide ajaloost ja kõige hämmastavamatest ajaloolistest eksemplaridest, mis on tänaseni säilinud.

Kui teie majal on keraamilistest kividest katus

Vanemat ehitusmaterjali kui savi on raske ette kujutada. Iidsetel aegadel kasutati seda nõude valmistamiseks, tehti tahvleid kirjutamiseks ja kaunistusi. Vanimad arheoloogide leitud savikillud on umbes 6000 aastat vanad.

Ajaloolased usuvad, et esimesed savist katusekivid valmistati iidses Hiinas. Savi segati veega, v

Nagu kõik suurepärased uuendused, hakkasid katusekivid maailmas levima – algul sattusid need Egiptusesse, seejärel Kreekasse. Katusekividest katuseid kirjeldavaid fragmente võib leida Plutarchose ja Xenophoni teostest.ormiti väikesteks lehtedeks ja põletati. See toimus viiendal aastatuhandel eKr. Kohalikud elanikud leidsid, et katusekivid on suurepärane ehitusmaterjal, mis aitab kaitsta kodu tuule ja tugevate vihmade eest.

Euroopasse sattus materjal juhuslikult, tänu Rooma ristisõdijatele. Uue maa ülevõtmiseks hakkasid nad ehitama katusekividest katusega kloostreid. Osa neist on säilinud tänapäevani. Enne katusekivide ajastut kaeti Euroopa riikides majade katused odavate ja kättesaadavate materjalide – õlgede või puiduga. Aadlikud said endale lubada metallkatust.

11. sajandil haarasid Euroopat tulekahjud – puit- ja õlgkatused süttisid juhuslikust sädemest tikkudena ning tuli levis linnas kiiresti. Seetõttu andis Inglise kuningas John 2012. aastal välja spetsiaalse dekreedi, milles nõuti katuse jaoks ainult mittesüttivate materjalide kasutamist.

Kui teie majal on keraamilistest kividest katus

Nii algas savist katusekivide ajastu. Kuid seda jõudsid osta ainult privilegeeritud ja jõukad.

Siin, Suurbritannias, töötati paar sajandit hiljem välja katusekivide standard, määrati nende värv ja suurus. Seda tehti arhitektuurilise ühtsuse saavutamiseks. Tänu standardile tekkis katuse paigaldamise spetsiaalne meetod „munk-nunn” – alumistele nõgusatele plaatidele paigaldati kumerad plaadid. Seda tüüpi paigaldust võib näha enamikul katustel Saksamaal ja Itaalias.

18. sajandil hakati avama esimesi klinkertelliste ja keraamiliste katusekivide tootmise tehaseid. Üheks nendest sai Röbeni tehas Saksamaal, mille käivitas ettevõtlik August Lauf. Järgmised kaks sajandit toodeti katusekive tööstuslikus ulatuses ja kasutati mitmesuguste eri hoonete jaoks – alates avalikest hoonetest kuni eramajadeni.

Kui teie majal on keraamilistest kividest katus

Gyeongju katusekivid, Bosporose katusekate ja tambitud savist palee

Unikaalseid savist katusekivide eksemplare on säilinud tänapäevani. Näiteks Briti muuseumis saab näha 8. sajandist eKr pärinevaid Korea iidse pealinna Gyeongju katusekive. Hoolikalt vaadates võib näha draakoni kontuure. Sellised katusekivid pandi paleede ja budistlike templite katustele. Uskumuse järgi kaitses katusekividel olev draakon hoonet loodusõnnetuste ja kurjade vaimude eest.

Ja Khakassi koduloomuuseumis võib näha Abakani tambitud savist lossi katusekive. Katusejäänused leiti arheoloogilise ekspeditsiooni käigus 1940. aastal. Katusekivid olid valmistatud hallist savist ja nende tagaküljel oli meistri märk ja Hiina tähemärgid. Ajaloolased väidavad, et see on tüüpiline Hani dünastia aegsete Hiina meistrite töö. Arvatakse, et tambitud savist palee ehitati hunni asevalitseja naisele 1. sajandil pKr.

Kreeka muuseumides hoitakse ainulaadseid näiteid Bosporose katusekividest, mida kasutati peaaegu kõigi antiikaja hoonete ehitamiseks. Seda tüüpi keraamilised kivid olid väga vastupidavad ja neid kasutati sageli teistkordselt – teede sillutamiseks ja matmispaikade ehitamiseks. Argose linna lähedal toimunud väljakaevamistel avastati 3. sajandil eKr ehitatud tsitadelli varemed. Keskel oli väike hoone, millest leiti üle saja pitsati savi jaoks. Arheoloogid oletavad, et just siit veeti katusekive üle kogu Kreeka.

Nagu näete, on keraamiline katusekivi suutnud üle elada paljud ajaloolised ajastud ja valitsejad ning jääda kõige usaldusväärsemaks katusematerjaliks. See on endiselt kõige tugevam, vastupidavam ja elegantsem materjal.