Kuidas Röbeni klinker Poola jaamahoone taas ellu äratas

19. sajandi keskel ehitati Edela-Poolasse Glogowi väikelinna keskele raudteejaam. Linnaelanikud ja turistid tulid vaatama uhket ja ilusat klinkertellistest ehitist. Ja Glogowist läbi sõitnud reisijad peatusid alati kohalikus jaamarestoranis.

20. sajandi 60ndatel aastatel sai hoonele osaks kurb saatus. Värvikas fassaad kaeti igava kollase värviga, jaamahoone muutus luitunuks ja liitus naabruses asuvate nukrate hoonetega. Kõik muutus 2012. aastal, kui andekas arhitekt Janusz Grochowski alustas hoone restaureerimist ja äratas Robeni klinkerplaatide abil ajaloolise hoone sõna otseses mõttes ellu.

Röbeni materjale kasutatakse sageli ajalooliste hoonete restaureerimiseks ja kunstiobjektide ehitamiseks. Otsustasime käivitada veeru „Röbeni arhitektuur” ja rääkida teile brändi kõige uskumatumatest projektidest. Jaamahoone ajalugu saate lugeda lingilt:

Röbeni parimad arhitektuuriprojektid: ühe jaama lugu

Röbeni materjale kasutatakse sageli ajalooliste hoonete restaureerimiseks ja kunstiobjektide ehitamiseks. Otsustasime käivitada veeru „Röbeni disain”, et rääkida teile kõige uskumatumatest Röbeni projektidest. Selles artiklis räägime teile Poola Glogowi linna ikoonilise raudteejaama rekonstrueerimisest.

Glogow on vana maaliline linn Edela-Poolas. See on tõeline ajaloomälestiste Meka – siin saab imetleda 16. sajandi gooti kirikuid, Andres Griffiuse teatri varemeid ja vanaaegseid kaitseobjekte. Nüüd on neile lisandunud veel üks märkimisväärne arhitektuuriobjekt – vana jaama restaureeritud hoone.

Jaamahoone enne restaureerimist

Jaamahoone enne restaureerimist

Raudteejaam ehitati 19. sajandi?? keskel, kuid jaamahoone ilmus palju hiljem – 1935. aastal. Juugendstiilis hoone ehitati kaunist punasest klinkerist ja kohalikud elanikud lausa jumaldasid seda. Pered tulid siia vastas olevale varjulisele väljakule istuma ja reisijad väljusid sageli Glogów jaamas, et jaama restoranis einestama.

Sõja ajal ei saanud hoone peaaegu kahjustada, seda peamiselt tänu väljaarendatud raudteeinfrastruktuurile. Kuid 60ndateks aastateks oli jaam märgatavalt lagunenud ja vajas restaureerimist. Selle tulemusena tehti sellega sama, mis paljude sõjaeelsete hoonetega – tekstuurne fassaad krohviti üle ja kaeti ilmetu ookrivärviga. Ainulaadne struktuur muutus igavaks ja tuhmiks. Aja jooksul hakkas ka elu ümberringi vaibuma – restoran suleti, jaamahooned anti erakätesse ja rongide arv vähenes poole võrra.

Kõik muutus 2012. aastal, kui Archwigi stuudio andekas arhitekt Janusz Grochowski asus jaama renoveerima. Ta sukeldus pea ees selle hoone ajalukku ja otsustas, et fassaad vajab uuendamist, kuid oluline on taastada selle ajalooline eripära. Ei mingeid radikaalseid muutusi.

Kahjuks ei olnud algset müüritist võimalik taastada, mistõttu arhitektid otsustasid fassaadi katta klinkerplaatidega, mis oleks võimalikult sarnane vana tellise tekstuuriga. Janusz märkis, et kõige raskem oli leida soovitud tooni ja kvaliteediga materjal. Ideaalse plaadi leidmiseks pidi ta läbi vaatama palju arhiivimaterjale ja jaama fotosid. Selle tulemusena leidis meeskond Adelajda seeria siledad Röbeni plaadid üllas Burgundia värvitoonis.

pic2 pic 3

pic 4

Enne plaatide paigaldamist soojustati fassaad soojusisolatsiooni parandamiseks ja seejärel kinnitati plaadid spetsiaalse liimiga. Selles projektis oli oluline esile tuua kõik konstruktsiooni iseärasused. Muuta hoone kaasaegseks, kuid säilitada selle ajalooline vaim. Fassaadiaknad on taastatud nii, et need näeksid välja täpselt nagu 1935. aastal. Tulemust näete ise.

Elegantne Röbeni klinker on hoone muutnud ja sõna otseses mõttes ellu äratanud. Linnaelanikud on hakanud jälle jaama ümbruses ringi jalutama ja turistid pildistavad Glogowi tulles end selle taustal. Kõik on samuti, nagu 80 aastat tagasi.