Mis asi on klinkertellis ja kuidas seda toodetakse?

Ettevõtte Röben toodab klinkertellist alates 19. sajandist. 165 aasta jooksul suutis ettevõtte muuta oma toodangut maailmakuulsaks. Kui te ei tea, mis asi on klinkertellis ja mille poolest see teistest erineb – ärge muretsege. Me kirjutasime artikli, milles vastasime kõikidele populaarsetele küsimustele klinkeri kohta.


Kes mõtles välja klinkertellise?

Vaadanud sõnaraamatu sisse selgub, et klinker on hollandi tulekindel savitellis. Kuigi täpset leiutaja nime pole, on teada, et klinkeri tootmise täpset tehnoloogiat töötasid esmakordselt välja müürsepad Hollandist kaugel XVIII sajandil. Ettevõte Röben, austades traditsioone, ei hakanud radikaalselt tootmisprotsessi muutma, ainult muutis selle tehnoloogilisemaks. Tänapäeval kasutatakse klinkerit teede ja kõnniteede sillutamiseks, majade fassaadide vooderdamiseks ja sisekujunduses.


Kust savi saadakse?

Ettevõttes Röben arvatakse, et isegi kui väga püüda, pole võimalik leida kahte ühesugust savi ladestuskohta. Oma telliste jaoks saab ettevõte toorainet Poolast ja Saksamaalt, sealhulgas Westerwaldist, Reini kiltkivimägede kaguosas. Teadlased märgivad, et kohaliku savi iga on 25 kuni 40 miljonit aastat ja selle omadused on unikaalsed. Selle koostises on kolm mineraali: kvarts, illiit ja kaoliniit. Tänu kvartsile saadakse sellisest savist ideaalse pärlmutteriga klinkerit. Tootmisprotsessis ei lisata savi sisse mingeid kemikaale, lubi või tsementi. Seepärast on klinker ökoloogiliselt puhas ja ohutu materjal.


Kuidas tellist toodetakse?

Pärast savi saamist buldooserite ja ekskavaatorite abil, saadetase see tootmisesse. Siin põhjalikult puhastatakse toorainet ja saadetakse kuivama. Oma sisu poolest ei eristu klinkeri tootmise protsess klassikalisest – savi muudetakse plastiliseks vee abil, seejärel seda vormitakse ja põletatakse äärmusliku temperatuuri 1200 °C juures. Põletuse ajal küpseb savi hästi ja tellis kujuneb maksimaalselt tihedaks. Mitte alati ei panda telliseid eraldi vormidesse, mõnikord neid lõigatakse briketilindil või pressitakse terasraami abil.

Mis on klinkertellis

Mis on klinkertellis

Kuidas klinker erineb teistest tellistest?

  • See on äärmiselt vastupidav. Tänu põletustehnoloogiale peab klinkertellis vastu isegi kõige tugevamale kokkusurumisele ja ei purune. Erinevalt tavalisest voodritellisest saab sellest ehitada isegi hoone tähtsaid konstruktsiooni elemente. Näiteks laudkatteid ja tugisambaid. Tavalist keraamilist tellist valmistatakse teistest savisortidest ja põletatakse madalama temperatuuri juures, seepärast on see poorne ja vähem vastupidav.
  • Külmakindlus. Klinkertellis ei karda ka kõige tugevamat külma. Katsete käigus tellist külmetatakse ja seejärel lastakse sellel sulada. Klinker peab vastu mitmele sellisele tsüklile.
  • Madal vee imendumine. Tänu kvaliteetsele savile ei imenda tellised peaaegu üldse vett.

Kuidas saab klinker oma värvi?

Ettevõttes Röben suhtutakse erilise värinaga klinkeri värvipaletti, seepärast saab kataloogist leida sadu värvitoone – alates grafiidilisest ja antratsiidilisest kuni üllase oliivivärvini. Isegi punane värv on esitatud 40 erinevas värvitoonis. Kuidas siis klinker saab kõiki neid värve? See toimub põletuse käigus, kui materjali esiküljele kantakse kõrgekvaliteetse savi kihti metallide ja mineraalide oksiidide seguga. Kate ei tuhmu ja seepärast isegi mitme aasta pärast näeb maja värskena välja.