robenTäna on ettevõttel Röben mitu tööstuseid USAs ja Euroopas ning igaüks sooviks ehitada oma uue maja nende klinkertellistest ja -katusekivist. Kuid kaugel 19. sajandil oli Röben ainult väike perekondlik ettevõte. Kuidas suutis see kasvada nii suuremahuliseks ja kuulsaks ehituskeraamika turul?

Röben’i ajalugu algas üle 165. aasta tagasi ja oli seotud ambitsioonika Saksa meremehe August Laufiga. Lapsepõlvest saati armastas ta merd ning suureks kasvades otsustas ehitada oma karjääri laevanduses. Ta suutis soovitud saavutada – alguses sai August laevapoisiks, seejärel tõusis kapteni auastmele ning 1851.aastal ostis oma esimese purjelaeva kaupade vedamiseks Uue Maailma riikidesse.

Pärast abielu otsustas Lauf laevanduse maha jätta, et mitte lahkuda oma naise juurest, ja hakkas tõsiselt mõtlema talupidamisest. Abielupaar hakkas elama Friisimaal, Saksamaa piirkonnas, mis asub Põhjamere ranniku lähedal. Karmi kliima tõttu oli kohalik muld väga savine, seepärast ei sobinud kuidagi talupidamiseks. Savi aga osutus väga kvaliteetseks, ja August sai aru, et see sobib ideaalselt telliste valmistamiseks.

factoryAastal 1855, kui teedeehitus oli Saksamaal täies hoos, avas Lauf oma esimese telliskivi tehase. See oli maksimaalselt hea aeg —  nõudlus telliste järgi oli hull. Äri õitses, ja ettevõtlik August hakkas investeerima raha maa ostmisse uue tootmise ehitamiseks.

Tema teine tehas Zetel-Schweinbrückenis sai kõige progressiivsemaks telliskivi ettevõtteks Saksamaal. Tehnoloogia, seadmed — kõik oli kõige arenenumad. Just seda tehast rentis Lauf pensionile minnes välja oma väimehele Bernhard Friedrich Röbenile. Nii sai bränd uue nime.

Perekondlik ettevõte läks edasi põlvkonnast põlvkonda ja igaüks, kes seisis roolis, tegi kõike ettevõtte arendamiseks. Röben’i perekonna jaoks oli maine alati esimesel kohal. Kuid kõikide äri juhtide seast saavutas kõige suuremat edu Wilhelm Röben.

factroy newTa hakkas aktiivselt otsima uusi savi ladestusi ja avastas need Poola linna Środa Śląska lähedal. 1995. aastal tekkis siia kõige suurem keraamilise katusekivi ja klinkertelliste tehas Euroopas.

Järgmise 25 aasta jooksul avas firma veel viis ettevõtet Saksamaal ja kolm ettevõtet Põhja-Carolinas USAs. Nii, tänu erilisele truudusele oma perekondliku ettevõtte suhtes, ettevõtlikusele ja visadusele, kasvas väike perekondlik start-up suuremahuliseks edukaks ettevõtteks. Ja selle omanikud üldse ei kavatse sellel peatuda.