Tellisaku: müüt või tulevik?

Rühm Washingtoni ülikooli teadlasi otsustas välja selgitada, kas kõige tavalisemast punasest tellisest võib saada energiaallikas. Selgus, et see on tõepoolest võimalik! Sellest, kuidas neil õnnestus muuta populaarne ehitusmaterjal akuks, lugege meie uuest materjalist.

Uuendatud tellis

Esialgu seadsid teadlased ülesandeks välja selgitada, kas kõige tavalisema põletatud savitellisega saab salvestada elektrienergiat. Ja tegid eksperimendi.

Punased tellised kaeti nanokiudusid sisaldava eripolümeeriga. Need kiud võivad tungida tellisesse ja muuta see omamoodi ioonkäsnaks, mis võib salvestada ja juhtida elektrit. Siis ühendati tellisega elektroodid, moodustades superkondensaatori, mida sai laadida kiiremini kui akut.

Eksperiment näitas, et uuendatud tellist sai laadida 3 voldini vaid 10 sekundiga. Laetud plokk võib töötada isegi vee all. Lisaks saab tellised ühendada taastuva energia allikatega, näiteks päikesepaneelidega.

Kujutage ette ‒ sellistest „akudest“ ehitatud majasein võib toita väikese energiatarbega elektroonikaseadmeid, näiteks veekeedukannu või telerit. Uuringu autor Julio D'Arcy usub, et kõigest 50 päikesepaneelidega ühendatud plokki võivad tagada maja avariivalgustuse koguni viieks tunniks. Leiutise kohaselt saab energiasalvestisteks muuta nii uued kui ka kasutatud tellised.

Tellisaku: müüt või tulevik?

Puudustest

Uuringu autorid arvavad, et sellel tehnoloogial on üks oluline puudus. Polümeeriga töötlemine muudab punase tellise mustaks ja võib muuta maja Dracula lossi sarnaseks. Meie arvame vastupidi, et must klinker muudab hoone üllaks ja stiilseks, nii et ärge seda värvitooni kartke. Näiteks on Robeni toodangu hulgas rida musti telliseid, mis on arhitektide seas väga populaarsed. Vaadake milliseid lahedaid projekte nad musta klinkriga loovad.

Tellisaku: müüt või tulevik?

Tellisaku: müüt või tulevik?

Loodame, et varsti saab Ameerika teadlaste leiutis osaks meie elust ja tõstab nutimajad uuele tasemele. Vahepeal võite vaadata meie kataloogi ja valida omale meeldiv klinker.